Ortodontik problemlerin kesin teşhisi ancak bir ortodontist tarafından yapılabilir. Ancak sizlerin de gözlemleyebileceği bazı belirtiler, ortodontik problemlerin habercisi olabilir. Bu işaretler şöyle sıralayabiliriz.

Alışkanlıklarla ilgi problemler

Parmak emme alışkanlığı, Yalancı emzik alışkanlığı, Konuşurken dilin dişler arasına girmesi, Dil emme alışkanlığı, Ağız açık uyuma ve ağız solunumu, Dudakların rahatlıkla kapatılamaması, Dişlerini sıkma ya da gıcırdatması, Isırma ya da çiğneme güçlüğü, Konuşma güçlüğü

Dişlerle ilgili Problemler

Süt dişlerinin erken ya da geç kaybedilmesi, Daimi dişlerin ağız içerisine geç sürmesi, Daimi dişler sürdüğünde görülen çapraşıklıklar Keser dişlerin arkalı önlü sıralanması, Üst dişlerin alt dişlere göre çok fazla önde olması, Alt dişlerin, üst dişlerin önünde yer alması Üst dişlerin alt dişleri hiç örtmemesi ve diş aralarında açıklık bulunması

Çenelerle ilgili Problemler

Çenelerin çok geride ya da çok önde konumlanması, Çenelerde kayma olması, Çenelerden ses gelmesi , Yüz görünümünde asimetri olması olarak sıralanabilir.

Bu problemlerden birini fark ettiğinizde, bir ortodonti kliniğini ziyaret etmenizde yarar vardır. Böylece uzun dönemde oluşabilecek daha ciddi problemler için önlem almak mümkün olabilir.

Paylaş!: